Rozgrywki

Odsłon: 1600

Marcin Madanowski

Podsumowanie weekendu ligowego odc. 1

Zapraszam na podsumowanie występów wielkopolskich zespołów na ligowych parkietach. Przyjrzymy się Ekstraklasie męskiej i żeńskiej, 1 LK, 1 LM i 2 LM. W sumie nasi przedstawiciele rozegrali 12 meczów, w tym dwa derbowe.

Zaczynamy oczywiście od Ekstraklasy – zespół BM Slam Stal Ostrów Wlkp. rozegrał aż dwa mecze. W meczu 13 kolejki w czwartek Stal uległa w Toruniu Polskiemu Cukrowi 87:70. Wyrównana była tylko 1 kwarta, potem Twarde Pierniki wypracowały sobie przewagę, której nie oddali do końca spotkania. Najlepszy w zespole Stali był Shawn King, który zanotował double-double 17 pkt. i 13 zbiórek – eval 30! Również 17 punktów zdobył Michał Chyliński. W niedziele w Ostrowie BM Slam gościła zespół Spójni Stargard i zwyciężyła po dogrywce 86:84. Hala w Ostrowie kipiała od emocji, Stal wygrała walkę na zbiórce, ale nie mogła trafić za 3 punkty 4/23. Aż 6 zawodników zaliczyło podwójną zdobycz punktową, a Shaw King kolejny raz zaliczył double-double 10 pkt. 14 zb.

W Ekstraklasie kobiet Ostrovia Ostrów pauzowała, natomiast ENEA AZS Poznań grała na wyjeździe z Wisłą Kraków. Faworyt meczu był jeden, ale akademiczki dzielnie walczyły z renomowanym rywalem ostatecznie ulegając 66:89. Najlepiej zaprezentowały się „poznańskie” amerykanki Khaalia Hillsman z double-double 20 pkt. i 12 zbiórek oraz Jazmine Davis 23 pkt. i 6 asyst.

W 1LM obydwa nasze zespoły odniosły cenne wyjazdowe zwycięstwa. Biofarm Basket Poznań przedłużył swoją passę zwycięstw do 4 po zwycięstwie 86:71 nad Kotwicą Kołobrzeg. 25 punktów zdobył Marcin Flieger, a kolejne double-double zaliczył Mikołaj Kurpisz, który do 14 punktów dołożył 11 zbiórek. Biofarm zacięcie walczy o awans do fazy play-off. W Pruszkowie zwycięstwo odniosła Jamalex Polonia 1912 Leszno, która zwyciężyła 73:65. Leszczynianie przespali pierwszą połowę, ale drugą zwyciężyli 46:26. Niemoc liderów przełamali rezerwowi Adrian Mroczek-Truskowski 17 pkt. i Radosław Trubacz 14.

W 1LK Tęcza Leszno pauzowała, a oba poznańskie zespoły odniosły cenne zwycięstwa. MUKS Poznań sprawił dużą niespodziankę, gdyż rozgromił wicelidera MUKS Chrobry Basket Głuchołazy 67:39 po najlepszym występie w sezonie. Najlepsze w MUKSsie były Marta Wdowiuk 19 pkt, 6 zb, 4as – eval 29 i Paulina Pilichowska 14 pkt, 7 zb. ENEA AZS Poznań pokonała w Pabianicach Grot TomiQ po dogrywce 69:62. Kuriozalne decyzje sędziowskie przedłużyły spotkanie o 5 minut, ale akademiczki potrafiły utrzymać nerwy na wodzy i udowodnić swoją wyższość. Najlepsze w zespole AZSu była Marta Nowicka, która zdobyła 23 punkty i dołożyła do tego 11 zbiórek.

W drugoligowych derbach Sokół Międzychód okazał się lepszy od MKK Gniezno, a KS Kosz Pleszew pokonał Rawię Rawag Rawicz. W Międzychodzie gospodarze zwyciężyli 76:67 po zaciętym meczu, w którym goście wygrywali do przerwy 1 punktem 37:36. Najlepszy na boisku był Mikołaj Smarzy autor 28 punktów, którego wsparli Łukacz Kupczyński 14 pkt i Mateusz Rutkowski 13. W zespole z Gniezna double-double zaliczyli Michał Szydłowski 14 pkt. 10 zb. i Marek Sobkowiak 13 pkt. 10 zb, najlepszym strzelcem był Dariusz Dobrzycki z 16 oczkami. W innych meczach grupy A 12 ligową porażkę zanotowała Tarnovia Tarnowo Podgórne, która nie miała nic do powiedzenie w meczu z Arką II Gdynia i uległa 56:82. Cenne zwycięstwo odniosła drużyna Biofarmu Basket Suchy Las, która pokonała w Sopocie Trefla II 66:49. Double-double zanotował Andrzej Krajewski autor 12 pkt i 13 zb. Olek Lewandowski był najlepszym strzelcem 15 pkt, a dołożył jeszcze 6 zb i 7 as.

W grupie D w drugich derbach Kosz Pleszew pokonał po walce Rawię Rawicz 90:78. Wśród gospodarzy wyróżnili się: Alan Urbaniak 23 pkt. 7 as. Eval 23 i Mikołaj Spała z double-double 18 pkt. 10 zb. Wśród pokonanych wyróżnić należy: Macieja Muskałę autora 26 punktów. W drugim mecz Obra Kościan po zaciętym spotkaniu pokonała Sudety Jelenia Góra 69:63 i umocniła się na drugim miejscu w tabeli. Najlepszy na parkiecie był Patryk Stankowski, który zanotował 16 pkt. 7zb i 5 asyst.