21.03.2022

Odsłon: 1681

Marcin Madanowski

Koszykarze ENEA Basket Junior Poznań Mistrzami Polski Juniorów Starszych U19M

W dniach 16-20 marca w Lublinie obyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Starszych. Osiem najlepszych zespołów rywalizowało o tytuł Mistrza Polski. Wielkopolskę reprezentowali koszykarze ENEA Basket Junior Poznań.

Podopieczni trenera Przemysława Szurka w wyniku losowania trafili do grupy A. W pierwszym meczu pokonali Asseco Arka Gdynia 84:56, a 17 punktów zdobył Jakub Andrzejewki. W drugim meczu niestety ulegli po zaciętym spotkaniu drużynie Exact Systems Śląsk Wrocław 57:65. Najlepszym strzelcem z dorobkiem 15 punktów był Jan Nowicki. W ostatnim meczu prowadzili już z Treflem 1LO Sopot 19 punktów, ale dali się dogonić i doprowadzili do nerwowej końcówki, z której wyszli zwycięsko 81:77 - ponownie najskuteczniejszy był Jan Nowicki - 18 pkt. To zwycięstwo zagwarantowało awans do półfinału, ale nie wiadomomo było, z którego miejsca. Porażka Śląska z Arką 67:70 zapewnił wielkopolanom pierwszej miejsce w grupie. Rywalem został drugi zespół grupy B czyli GTK Gliwice. Rywale zaczęli koncertowo, trafiali jak natchnieni i po 13 minutach prowadzili 17 punktami 42:25. Od tego fragmentu koncert rozpoczęli poznaniacy, którzy rzucili się do odrabiania strat. Na przełomie drugiej i trzeciej kwarty zanotowali niesamowity run 23-0, a w 29 minucie to oni prowadzili aż 23 oczkami 74:51 - co daje run 49-9!!! Ostatecznie BJP zwyciężyło 92:80, dzięki 21 punktom Iwo Maćkowiaka i double-double Jana Jakubiaka 15 pkt i 10 zb.

W wielki finale poznaniacy zmierzyli się z gospodarzami z ALMS Start Lublin. Basket prowadził praktycznie przez cały mecz, ale w końcówce dał się dogonić i w 37 minucie to lublinianie objęli jednopunktowe prowadzenie 63:62. Wielkopolanie opanowali nerwy i to oni ostatecznie mogli cieszyć się ze złotych medali po zwycięstwie 78:70.

MVP turnieju został Jan Jakubiak, a do najlepszej piątki wybrany został Jakub Andrzejewski.

Zespół ENEA Basket Junior Poznań grał w składzie: Jakub Andrzejewski, Iwo Baganc, Oliwier Bednarek, Jan Jakubiak, Mateusz Jakubiak, Mateusz Jakubiak, Kacper Koc, Iwo Maćkowiak, Jan Nowicki, Marcin Puchalski, Adrian Szajek, Oliwier Szczepański, Igor Urban. Trenerzy: Przemysław Szurek, Bartosz Ziółek oraz Paweł Wdowiński.