07.02.2020

Odsłon: 1334

Marcin Madanowski

MP U22K: MUKS dołączył do AZSu i zagra o medale.

Trzeci dzień rozgrywek grupowych przyniósł bardzo dobrą wiadomość. MUKS Poznań pokonał po zaciętym spotkaniu Arkę Gdynia i dołączył do AZS-u Poznań w półfinałach turnieju.

W pierwszym meczu grupy A UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki rozgromił AZS Uniwersytet Warszawski 85:50 i było wiadomo, że jeżeli MUKS chce zagrać w półfinale to mus pokonać Arkę Gdynia. Poznanianki przystąpiły do tego meczu niezwykle zdeterminowane, co lekko sparaliżowało je w pierwszej kwarcie. Po niemrawym początku zaczęły jednak grać lepiej i do przerwy prowadziły 44:36. Głównie dzięki 17 punktom Weroniki Woźniak. Niestety gdynianki nie złożyły broni i po zaciekłej pogoni w 31 minucie wróciły na prowadzenie. Od tej chwili walka trwała kosz za kosz. Ostatecznie podopieczne trenera Macieja Brodzińskiego zwyciężyły 82:81 i mogły wykonać taniec radości. Po 25 oczek zdobyły w tym meczu Weronika Woźniak – 5 trójek i Aleksandra Zięmborska. Rzadkim wyczynem popisała się Weronika Papiernik, która zanotowała triple-double – 12 punktów, 10 zbiórek i 11 asyst, ale niestety trafiła tylko 2/12 z gry.

Nasz drugi przedstawiciel ENEA AZS Poznań grał z gospodyniami Szkołą Gortata Politechniką Gdańsk. Mecz ten nie miał wpływu na sytuację w tabeli. Poznanianki były pewne awansu, a gdańszczanki zajęły ostatnie miejsce w grupie po 2 porażkach. W tej sytuacji trener Marek Lebiedziński dał odpocząć swoim podstawowym zawodniczkom: Lilianie Banaszak, Weronice Piechowiak i Alicji Rogozińskiej i nie wpuścił ich w ogóle na parkiet. Szansę dostały zmienniczki, ale niestety nie poradziły sobie i przegrał 46:66. Najwięcej punktów zdobyła najmłodsza w zespole Malina Piasecka 16 w tym 4 trójki. 10 oczek dołożyła Anna Jasińska.

Dzięki tym rozstrzygnięciom oba nasze zespoły zagrają w półfinałach turnieju finałowego Mistrzostw Polski Juniorek Starszych U22K. Oba wygrały swoje grupy i trafią na zespoły z drugich miejsc. ENEA AZS Poznań o 16:00 spotka się z Arką Gdynia, a MUKS o 18:15 zagra z Zagłębiem Sosnowiec, które w dramatycznych okolicznościach po dogrywce pokonało AZS Gorzów 75:69. Absencja gorzowianek w półfinałach to chyba największa niespodzianka tego turnieju. My możemy cieszyć się z minimum jednego medalu dla Wielkopolski, ale liczymy na dwa i najlepiej poznański finał. Trzymamy mocno kciuki za nasze wielkopolskie zespoły w jutrzejszych półfinałach.