05.02.2020

Odsłon: 1188

Marcin Madanowski

2 zwycięstwa wielkopolskich zespołów w Finale U22K

W pierwszym dniu obydwa nasze zespoły odniosły zwycięstwa, ale w obydwu przypadkach przyszło im to z wielkim trudem.

W pierwszym meczu i w ogóle pierwszym meczu Mistrzostw Polski Juniorek U22K MUKS Poznań zmierzył się z UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, który broni srebrnego medalu z zeszłego roku. Poznanianki rozpoczęły od prowadzenia 2:0, ale potem przez 34 minuty na prowadzeniu były koszykarki z Aleksandrowa. Celna trójka Magdaleny Kowalewskiej doprowadziła do remisu po 53. Potem przez 4 minuty trwała walka kosz za kosz do stanu 58:58 na 2:44 do końca. Od tego momentu poznanianki rzuciły 10 oczek tracąc tylko jedno – 7 punktów Aleksandry Zięmborskiej. Ostatecznie podopieczne Macieja Brodzińskiego zwyciężyły 68:59. Double-double zaliczyła Natalia Błaszczak 12 pkt i 13 zbiórek. Wszechstronnie zagrała Weronika Papiernik 10 pkt, 7 zbiórek i 8 asyst, ale niestety miała też 7 strat. Po za tą dwójką punktowały: Zięmborska 12, Woźniak 10, Pilichowska 7, Łakoma 7, Kowalewska 6, Potraca 3, Hantys 0. MUKS kiepsko wykonywał rzuty wolne, gdyż trafił tylko 14/23 – 60%.

W ostatnim meczu dnia obrończynie Mistrzostwa Polski koszykarki ENEA AZS Poznań zmierzyły się z Zagłębiem Sosnowiec. Poznanianki były faworytkami tego spotkanie i początek meczu na to wskazywał. Sosnowiczanki nie mogły poradzić sobie z Lilianą Banaszak, która już do przerwy miała na swoim koncie 13 punktów. W 24 minucie AZS prowadził 21 punktami 53:32 i od tego momentu ich gra stanęła. Zawodniczki Zagłębia nie spuściły głów tylko mozolnie odrabiały straty. Obrazu gry nie zmieniały czasy brane przez trenera Marka Lebiedzińskiego, AZS nie trafiał do kosza, a przede wszystkim pozwalał rywalom na zbiórki w ataku – w sumie 32 w całym meczu. Na starcie czwartej kwarty AZS prowadził 57:48, ale tą odsłonę przegrał 5:14 i o zwycięstwie w meczu zadecydować miała dogrywka. O zwycięstwie zadecydowała celna trójka Karoliny Stefańczyk na minutę przed końcem. ENEA AZS Poznań pokonała Zagłębie Sosnowiec 69:66. 23 punkty zdobyła najstarsza w zespole AZS-u Karolina Stefańczyk, która trafiła 4 razy za trzy punkty – 2 razy w kluczowych momentach. Double-double zaliczyła Liliana Banaszak 19 pkt i 12 zb. Osiem asyst zanotowała Alicja Rogozińska, ale niestety nie mogła trafić do kosza zaliczając 0/13 z gry. Punkty dla AZS-u zdobywały również: Piechowiak 8, Jarecka 8, Piasecka M. 6, Jędrzejczak 3, Jasińska 2, Piasecka A. 0, Duda 0.

W czwartek MUKS zmierzy się o 11:30 z AZSem Uniwersytet Warszawski, a o 16:00 AZS z ENEA AZS AJP Gorzów Wlkp.