WGiD

Odsłon: 3973

Marcin Madanowski

Wyniki współzawodnictwa dzieci i młodzieży w koszykówce

Kolejny raz bardzo dobrze wypadły wielkopolskie zespoły w klasyfikacji klubów szkolących dzieci i młodzież w koszykówce dziewcząt i chłopców. Instytut Sportu w Warszawie opublikował wyniki za rok 2019.

Krótkie podsumowanie rozpoczniemy od klasyfikacji klubów żeńskich. A mamy czym się pochwalić, gdyż na podium znajdują się dwa poznańskie kluby. MUKS Poznań zdobył 195,26 punktu i zajął drugie miejce w klasyfikacji, a ENEA AZS Poznań z 187,01 pkt. została sklasyfikowana na miejscu trzecim. MUKS jako jedyny kkub w Polsce zagrał we wszystkich czterech turniejach finałowych Mistrzostw Polski i zdobył tytuł Mistrza Polski Młodziczek Starszych U14. AZS zdobył aż dwa medale, złoty w Juniorkach Starszych i brązowy w Juniorkach. Kolejnym wielkopolskim klubem na liście jest UKS Lider Swarzędz, który zdobył 71,42 punktu i zajął 9 miejsce. Swarzędzanki były VIII w Juniorkach, a w Kadetkach wywalczyły brązowy medal. Na 26 miejscu sklasyfikowano Tęczę Leszno 41 punktów. Kolejne miejsca to: UKS Olimp Rawicz 49 – 14,42 pkt, UKS Olimpijczyk Ostrów Wlkp. 56 – 12 pkt, KS Basket Piła, Dwójka Rogoźno i MKS Opalenica miejce 74 – 5,42 pkt. W sumie sklasyfikowano 81 klubów. Wielkopolska otrzymała również punkty za czwarte miejscie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W ogólnej klasyfikacji województw w koszykówce dziewcząt Wielkopolska okazała się bezkonurencyjna zdobywając 537,336 pkt i wyprzedzając Pomorze 412,16 i Mazowsze 388,14.

W klasyfikacji najlepszym wielkopolskim klubem został kolejny rok Biofarm Basket Poznań, który zdobył 120,91 pkt i zajął siódme miejsce w Polsce. Złożyło się na to szóste miejsce w juniorach i brązowy medal w Kadetach. Dziewiętnastą lokatę zajął Basket Team Suchy Las z 53,47 punktami, głównie za Mistrzostwo Polski Młodzików Starszych. Na 21 miejscu sklasyfikowano Basket Team w Opalenicy, który za srebrny medal w Kadetach otrzymał 50 punktów. Kolejne miejsca: 41 UKS Kaspro Ostrów Wlkp. 20 pkt, 43 UKS Olimpijczyk Ostrów Wlkp. 19,69, 46 UKS Piątka Ostrów Wlkp. 16,69 pkt, MKK Pyra Poznań 13,70, 73 UKKS Iskra Osieczna i BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 7,69, 89 Polonia 1912 Leszno 3 punkty. W sumie sklasyfikowano 91 klubów w rozgrywkach męskich. Wielkopolska otrzymała również punkty za złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W ogólnej klasyfikacji województw w koszykówce chłopców Wielkopolska zdobyła 312,84 pkt i zajęła czwarte miejsce. Pierwsza lokata dla Pomorza 599,40, druga dla Mazowsza 508,49, a trzecia dla Dolnego Śląska 389,25.

W klasyfikacji łącznej zwyciężyło Pomorze 1011,55 pkt, przed Mazowszem 896,62 i Wielkopolską 850,20.

Ogromne gratulacje dla wszystkich klubów, trenerów, działaczy, zawodniczek i zawodników, którzy przyczynili się do tego wielkiego sukcesu i wspaniałego sportowo roku. Miejmy nadzieję, że rok 2020 będzie równie udany.