30.01.2019

Odsłon: 1542

Marcin Madanowski

Podsumowanie weekendu cz. 5

Z małym opóźnieniem, ale w sumie weekendową kolejkę meczów kończą dzisiaj przełożone mecze 1LK oraz 2LM, zapraszam do lektury podsumowania kolejnego weekendu wielkopolskiej koszykówki, w którym grano mecze od Ekstraklasy do 3LM.

BM Slam Stal Ostrów Wlkp. pokonała u siebie Legię Warszawa 84:62, dzięki czemu umocniła się na piątym miejscu w ligowej tabeli. Najlepszym strzelcem meczu był Michał Chyliński, który zdobył 21 punktów. Na tablicach rządził jak zwykle Shawn King, który zebrał 14 piłek. Popis wszechstronnej gry dał Iwan Maraś, który do 14 punktów dołożył, 5 zbiórek, 4 asysty, 2 przechwyty i blok. Legia nawiązywała walkę w pierwszej wyrównanej kwarcie, ale dwie kolejne to dominacja ostrowian.

W Ekstraklasie kobiet ENEA AZS Poznań przełożyła mecz z Artego Bydgoszcz ze względu na półfinał MP U22K, a Ostrovia Ostrów Wlkp. uległa na wyjeździe Arce Gdynia 54:70. Ostrowia skazywana na pożarcie trzymała się do przerwy, ale na więcej ostrowianek nie było stać. 12 punktów, 5 zbiórek i 5 asyst zanotowała pozyskana Arina Bilotserkivska, a 11 punktów rzuciła Aleksandra Wajler.

W 1LM mecz u siebie wygrała Jamalex Polonia 1912 Leszno, która po pasjonującym spotkaniu pokonała GKS Tychy 101:97. Był to mecz o 4 punkty między sąsiadami z tabeli i bardzo cieszy wygrana leszczynian. Polonia wyraźnie prowadziła do przerwy 61:43, ale zanotowała duży przestój w trzeciej kwarcie przegranej 15:30 i w czwartej mecz zaczął się praktycznie od początku. Fakt jest taki, że Polonia prowadziła przez cały mecz. Najlepszy tego dnia był Adam Kaczmarzyk, który zdobył 34 punkty trafiając 7 trójek i dołożył 9 zbiórek co dało eval 39. 21 rzucił Mateusz Stawiak, a 19 punktów Kamil Chanas, który zdobył tego dnia swój tysięczny punkt w barwach Jamalexu. Swój mecz przegrał natomiast zespół Biofarmu Basket Poznań, który nie odczarował hali WKK Wrocław. Wrocławianie u siebie zanotowali komplet 9 zwycięstw i w niedzielę dołożyli 10 po wygranej 93:85. Poznaniacy dobrze zaczęli, ale potem zaznaczyła się niewielka przewaga gospodarzy. W 22 minucie Biofarm objął prowadzenie 52:51 i trzecia kwarta toczyła się kosz za kosz. W czwartej WKK odskoczyło nawet na 8 punktów i pogoń Basketu okazała się nieskuteczna. 18 punktów rzucił Maciej Rostalski, 17 Marcin Flieger dokładając 8 asyst. Niestety Basket przegrał walkę na zbiórce 31:40 i zanotował kiepską skuteczność z gry tylko 36. To za mało żeby pokonać WKK na wyjeździe. W tabeli Polonia pozostała na 4 miejscu, a Basket spadł o jedno oczko na miejsce 9.

Mecze naszych żeńskich drużyny pierwszoligowych odbyły się w środę z racji rozgrywanych półfinałów U22K. Zarówno MUKS Poznań jak i ENEA AZS Poznań wygrały swoje grupy i awansowały do Finału, który odbędzie się w dniach 13-17 luty w Gdańsku. Oba nasze zespoły ustawiane są w kategorii faworytów do medali. W dzisiejszych derbach pomiędzy MUKSem Poznań i Tęczą Leszno lepsze okazały się gospodynie, które pokonały leszczynianki 84:69. Najwięcej punktów dla poznanianek zdobyła Patrycja Klatt 16, a double-double zanotowała Marta Wdowiuk 14 pkt i 11 zb. Wśród pokonanych 16 punktów zdobyła Justyna Hołtyn, a 13 Aleksandra Pietraszek. MUKS pozostał na czwartym miejscu w tabeli, Tęcza jest szósta.

W 2LM największym wydarzeniem niestety było chamskie zachowanie zawodnika gości na meczu w Tarnowie Podgórnym. Tarnovia wzmocniona nowymi graczami pewnie pokonała Domino Inowrocław 82:67 i zanotowała bardzo cenne 4 ligowe zwycięstwo. Niestety jeden z graczy gości nie wytrzymał napięcia i został zdyskwalifikowany za popchnięcie arbitra i uderzenie rywala. Czekamy na srogą karę, gdyż tego typu skandaliczne zachowania nie mogą mieć miejsca na koszykarskich parkietach. 21 punktów dla Tarnovii zdobył Piotr Janowski, po 11 rzucili Bartłomiej Gubernat i Wojciech Pawełczyk. Swój mecz wygrał również Sokół Międzychód, który pokonał drugi zespół z Inowrocławia Noteć 96:88. Do zwycięstwa Sokoła poprowadził Mikołaj Smarzy autor 31 punktów, którego wspierali Jakub Nowak 17 i Mateusz Rutkowski 14. 12 zbiórek zanotował Jakub Simon, Jarosław Kalinowski miał 9, do których dołożył 6 asyst. W grupie A swój mecz przegrał Sklep Polski MKK Gniezno, który w niedzielę uległ na wyjeździe Arce II Gdynia 70:91. 21 punktów rzucił Dariusz Dobrzycki, a 20 dołożył Marek Sobkowiak. W awansem rozegranym 16 stycznia meczu Biofarm Basket II Suchy Las uległ zespołowi Decka Pelpin 74:81. W tabeli zwycięska Tarnovia opuściła ostatnie miejsce w tabeli i jest obecnie 11. Sokół pozostał na 4 miejscu, MKK jest siódme, a Basket dziesiąty.

W grupie D mecz derbowy Rawia Rawag Rawicz Obra Kościan odbędzie się 6 lutego, a Kosz Pleszew uległ w Opolu AZS Politechnice 97:71. 25 punktów rzucił Mikołaj Spała, a 15 Przemysław Galewski. Dzisiaj odbyły się przełożone przez półfinały U20M mecz Obra – Intermarche II Zielona Góra oraz Śląsk II Wrocław – Rawia. W Kościanie potrzebne były aż dwie dogrywki do wyłonienia zwycięzcy. Niestety lepsi okazali się goście, którzy zwyciężyli wynikiem rodem z NBA 133:119. 48 punktów w drużynie gości zdobył Kacper Mąkowski. Dla Obry double-double zaliczył Paweł Ciążkowski 27 pkt, 10 zb., a 25 punktów dołożył Norman Zuber. We Wrocławiu lepsi okazali się gospodarze, którzy minimalnie zwyciężyli 69:68. Rawia goniła wynik w czwartej kwarcie, na minutę przed końcem na tablicy widniał remis po 68, ale Sebastian Bożenko trafił jednego wolnego i Śląsk mógł cieszyć się ze zwycięstwa. 23 punkty zdobył Szymon Maciołek, 16 dołożył Bartosz Zając. W tabeli Obra jest obecnie czwarta, Pleszew jest na miejscu ósmym, a Rawicz na jedenastym.

W ligach wielkopolskich w rozgrywkach 3LM Kasprowiczanka Ostrów uległa u siebie Pyrze Poznań 71:78, a STK Grom Słupca został rozgromiony przez KS Basket Piła 125:55. 35 punktów w tym meczu rzucił Bartłomiej Lipiński. W lidze juniorek U18K AZS Poznań na wyjeździe pokonał Kormorana Sieraków 110:60, a MUKS Poznań zdeklasował MKS MOS Konin 116:36.