Rozgrywki

Odsłon: 1577

Marcin Madanowski

Podsumowanie weekendu ligowego odc. 2

Zapraszam na drugą odsłonę podsumowania występów wielkopolskich zespołów na ligowych parkietach. Kolejna emocjonująca kolejka ligowa za nami, a w niej: porażki naszych ekstraklasowych przedstawicieli, zwycięstwa w 1LM, mecze w 1LK i 2LM.

Zaczynamy oczywiście od Ekstraklasy mężczyzn, a w niej w sobotę BM Slam Stal Ostrów Wlkp. gościła Mistrza Polski zespół Anwilu Włocławek. Niestety Stal musiała uznać zespołu z Włocławka. Anwil prowadził od początku do końca spotkania. Stal grała falami i cały mecz goniła zespół gości. Pierwsza kwarta to wyrównana walka z obu stron i prowadzenie 15:14 Anwilu. W drugiej kwarcie zespół gości odskoczył na 17 oczek, ale Stalówka zdołała zniwelować straty do 10 punktów. Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty po zrywie ostrowian od stanu 65:49 udało się dojść na 2 punkty 68:66, ale to było wszystko na co w ten dzień była stać zespół z Ostrowa. Ostatecznie Anwil zwyciężył 80:73 i zanotował 10 kolejne zwycięstwo. Była to pierwsza porażka Slamu u siebie. Najwięcej punktów dla Stali zdobył Michał Chyliński 14, najlepszy eval po 19 miał Nemanja Jaramaz – 12 pkt., 3 zb., 8 as. i Shawn King 7 pkt., 13 zb. Stal pozostała na miejscu czwartym z bilansem 10-5, Anwil jest trzeci. W trakcie meczu odbyło się uroczyste pożegnanie Łukasza Majewskiego, który zakończył swoją koszykarską karierę.

W Ekstraklasie kobiet Oba nasze zespoły doznały porażek w niedzielnych meczach. Ostrovia Ostrów Wlkp. u siebie uległa AZS-UMCS Lublin 67:88. Zespół z Ostrowa pozbył się swoich Amerykanek, a w meczu zadebiutowała Ukrainka Arina Bilotserkivska, która zdobyła 9 punktów i zanotowała 6 asyst. Poza nią grały same Polki, a najlepsza była Jowita Ossowska 11 pkt i Ewelina Jackowska 10. ENEA AZS Poznań uległa we Wrocławiu Ślęzie 59:83, ale poznanianki musiały sobie radzić bez Jazmine Davis. 15 punktów zdobyła Olena Samburska, a 12 Marta Nowicka.

W 1LM obie nasze drużyny wygrały w meczach u siebie. Biofarm Basket Poznań odniósł piątek kolejne zwycięstwo ligowe pokonując Pogoń Prudnik 93:86. Czterech graczy Basketu zanotowało dwucyfrową zdobycz punktową: Adam Metelski 17, Bartosz Jankowski 16, Marcin Flieger 15 (6as), Mikołaj Kurpisz 13, do których dołożył 12 zbiórek. Biofarm mozolnie pnie się w ligowej tabeli, poznaniacy zajmują obecnie 8 miejsce, więc po słabym początku kwalifikują się do fazy play-off. Nasz drugi przedstawiciel Jamalex Polonia 1912 również odniósł cenne zwycięstwo pokonując w Lesznie Kotwicę Kołobrzeg 88:77. 23 punkty na prawie 70% skuteczności rzucił Radosław Trubacz. 19 dołożył Kamil Chanas, a Adam Kaczmarzyk zanotował double-double – 13 punktów, 11 zbiórek. W ligowej tabeli Jamalex zajmuje trzecie miejsce.

W 1LK MUKS Poznań odniósł wysokie wyjazdowe zwycięstwo w Wodzisławiu Śląskim 80:48. 15 punktów zdobyła Patrycja Klatt, po 12 rzuciły Marta Wdowiuk i Paulina Pilichowska. MUKS po tym zwycięstwie wskoczył na 4 miejsce w tabeli. Tęcza Leszno uległa niestety w Krakowie AZSowi Politechnice Krakowskiej 54:67. Dla pokonanych 15 punktów zdobyła Ola Pietraszek, 14 dorzuciła Julia Tyszkiewicz. Tęcza zajmuje 6 miejsce w lidze.

W 2LM w grupie A tylko Tarnovia Tarnowo Podgórne wygrała swój mecz, zwyciężając u siebie Trefl II Sopot 94:78. 19 punktów rzucił weteran Rafał Urbaniak, a double-double zaliczył Miłosz Sroczyński rzucając 11 punktów i zbierając 10 piłek, dwóch asyst zabrakło do triple-double. Podopieczni Marka Łodygi dzięki temu zwycięstwu opuścili ostatnie miejsce tabeli i obecnie są na 11 miejscu. Swoje mecze przegrali: Sklep Polski MKK Gniezno i Sokół Międzychód, a Biofarm Basket Suchy Las pauzował. Gnieźnianie ulegli u siebie AZSowi Toruń 59:78, najwięcej 12 punktów rzucił Michał Szydłowski, a Marek Sobkowiak zaliczył 14 zbiórek. Sokół uległ na wyjeździe zespołowi Domino Inowrocław 75:97. Po 16 kolejce Sokół jest czwarty w tabeli, MKK ósme.

W grupie D Obra Kościan pokonała u siebie AZS Basket Nysa 93:77, po 27 punktach Mateusza Kaczmarka – rekord sezonu i 23 punktach niezawodnego Pawła Ciążkowskiego. Rawia Rawag Rawicz była bliska sprawienia niespodzianki, gdyż do przerwy prowadziła 42:33 z faworyzowaną Politechniką Opolską. Niestety wysoko 7:27 przegrana trzecia kwarta zadecydowała o nieznacznej porażce 71:77. 18 punktów zdobył Szymon Maciołek, a dla opolan 26 Krzysztof Chmielarz, który jest trenerem grup młodzieżowych w Olimpijczyku Ostrów Wlkp. KS Kosz Pleszew rozegrał, aż dwa spotkania. W sobotę w Zielonej Górze uległ Intermarche II 71:77. 24 punkty w tym meczu zdobył Alan Urbaniak, a double-double zanotował Dominik Grudziński 15 pkt. – 14 zb. W niedzielę podopieczni Kaspra Smektały pokonali na wyjeździe PGE Turów Zgorzelec 85:64. Najwięcej 24 punkty rzucił Mikołaj Spała, który dołożył do tego 10 zbiórek. Obra pozostała liderem grupy D, Pleszew awansował na miejsce szóste, a Rawia jest jedenasta.